Zawód Naukowiec

Badania naukowe czynią nasze życie łatwiejszym, umożliwiają odkrywanie nowych, niedostępnych wcześniej miejsc lub rzeczy, przyczyniają się do rozwoju całej naszej  cywilizacji. Podczas spotkań z cyklu Zawód Naukowiec dowiesz się jak nowe odkrycia naukowe i wynalazki kształtują i zmieniają otaczającą nas rzeczywistość.

Naukowcy poszukują odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Łączy ich pasja oraz ciekawość poznania i badania świata. Podczas spotkań z cyklu Zawód Naukowiec naukowcy z Politechniki Łódzkiej będą opowiadać w sposób przystępny, zrozumiały dla każdego z Nas, o swojej pracy. Dowiemy się jak dzięki zaangażowaniu i wytrwałości podąża się ścieżką ku nowym odkryciom, które zmieniają nasz świat, a niejednokrotnie nas samych. Spotkania skierowane są dla młodzieży w wieku 13+ oraz osób dorosłych

Zapraszamy wszystkich Państwa na niezapomnianą wyprawę do Świata Nauki!

 

Wywiad z pomysłodawczynią i organizatorką spotkań dr hab. K.Szymańską-Dębowską, prof. PŁ


Zachęcamy wszystkich do zarejestrowania się na naszej stronie w zakładce : Rejestracja. Dzięki temu będziemy mogli Państwa powiadomić o wydarzeniach popularyzujących naukę, konkursach oraz innych spotkaniach organizowanych przez Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej.

Kontakt: Katarzyna Szymańska-Dębowska, e-mail: katarzyna.szymanska-debowska@p.lodz.pl


NADCHODZĄCE  SPOTKANIE

7 GRUDNIA 2024 r. (sobota), godzina 11:00 

Miejsce: Instytut Matematyki Politechniki Łódzkiej, Kampus B, budynek B9, aula F10
Ważne! Zapisy - imienne zgłoszenia uczestnictwa w spotkaniu prosimy przesyłać do pani dr Anny Olek na adres: anna.olek@p.lodz.pl.

PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców:

Dr hab. inż. Anna Marzec, prof. PŁ: "Współczesne wyzwania w projektowaniu specjalistycznych powłok polimerowych"
inż. Anna Walczak: "Więcej niż gadżet: biżuteria interaktywna jako nośnik tożsamości i sentymentu"

Dr hab. inż. Anna Marzec, prof. PŁ jest absolwentem Wydziału Chemii na Politechnice Łódzkiej. Na Wydziale Chemicznym PŁ i Uniwersytecie Claude Bernard uzyskała podwójny dyplom doktora nauk technicznych „co-tutelle” (2014 r.), a następnie stopień doktora habilitowanego (2019 r.). W latach 2011-2012 obyła staż naukowy we Francji (Claude Bernard University, Ingénierie des Matériaux Polymères CNRS), natomiast w latach 2015-2016 odbyła staż przemysłowy w firmie Paradyż Sp. Z O.O. Była opiekunem i promotorem ponad 30 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich. Obecnie jest promotorem czterech doktorantów, w tym trzech doktoratów wdrożeniowych. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi ośrodkami, m.in. z Tampere University w Finlandii, Claude Bernard University we Francji, czy Prince of Songkla University Tajlandii. Brała udział w projektach MEGAFON - MEGA FAJNE ODKRYCIA NAUKOWE  i Ścieżki Młodych Odkrywców finansowany przez NCBiR, gdzie prowadziła autorskie zajęcia dotyczące otrzymywania „inteligentnej masy” i „piasku kinetycznego", dla dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Otrzymała szereg nagród i wyróżnień, w tym na międzynarodowych wystawach wynalazków w Genewie i Tajwanie. Zespół badawczy pod jej kierownictwem otrzymał również 2 miejsce, w XI edycji konkursu "EUREKA DGP 2024 - odkrywamy polskie wynalazki", organizowanym przez Dziennik Gazety Prawnej.     Jej zespół badawczy zajmuje się szeroko pojętą tematyką badawczą związaną z otrzymywaniem, modyfikacją i aplikacją dodatków polimerowych stosowanych w technologii tworzyw sztucznych. Prace naukowe koncentrują się także na otrzymywaniu nowoczesnych materiałów inteligentnych oraz testowaniu ich reakcji na działanie czynników zewnętrznych takich jak temperatura, światło czy pH. Badania dotyczą również powłok polimerowych do otrzymywania specjalistycznych tekstyliów o właściwościach biostatycznych i zastosowań militarnych.

inż. Anna Walczak jest absolwentką kierunku Automatyka i Sterowanie Robotów oraz studentką studiów magisterskich z zakresu Human-Computer Interaction na Politechnice Łódzkiej. Pełni funkcję przewodniczącej SKN UbiCOMP, gdzie od pierwszego roku angażuje się w projekty badawcze dotyczące interakcji człowieka z technologią. Jej praca badawcza koncentruje się na projektowaniu urządzeń ubieralnych, zwłaszcza biżuterii interaktywnej, która harmonizuje z tożsamością użytkownika, jego stylem oraz emocjonalnym przywiązaniem. W swoich projektach Anna bada, jak połączyć technologię z rękodziełem – od modelowania i druku 3D, obróbkę CNC i elektronikę, po szydełkowanie, ceramikę, biżuterię i tekstylia – aby urządzenia ubieralne miały osobiste znaczenie i wykraczały poza rolę technologicznych gadżetów

 

 

 


POPRZEDNIE SPOTKANIA

 

Treść (rozbudowana)
26 PAŹDZIERNIKA 2024 r.

  11:00 Wystąpienia Naukowców:

Prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek: ,,Elastyczna fotowoltaika, baterie i magazyny wodoru z owoców, warzyw i liści".

Koło Naukowe Zarządzania Zasobami Ludzkimi EXPERIENCE: ,,Jak zarządzać czasem".

 Prof. dr hab. inż. Łukasz Kaczmarek jest współzałożycielem firmy spin off Advanced Graphene Products Sp. z o.o., zajmującej się produkcją i modyfikacją wielkopowierzchniowego grafenu. Spółka zadebiutowała na NewConnect 9 listopada 2021 r. pod skróconą nazwą „GRAPHENE” oraz tickerem „GPH”.  Od 2019 r. swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystuje m.in. jako ekspert powołany przez NCBR w ramach Funduszy Bridge Alpha, gdzie nadzoruje prawidłowe ich funkcjonowanie oraz wsparte przez Fundusze startupy o wysokim ryzyku biznesowym. Dodatkowo od 2020 r. jest przedstawicielem NCBR w dwóch Funduszach Inwestycyjnych, w ramach których ocenia biznesplany innowacyjnych startupów. W 2022 r. został nominowany na trenera nowo powołanych ekspertów programu Bridge Alfa. Był również ekspertem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Realizował Program Foresight POLSKA 2020 jako jeden z wąskiej grupy ekspertów - Nowe Materiały i Technologie. Od 2023 r. jako ekspert Akces NCBR będącą spółką-córką Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poświęconej akceleracji biznesowej startupów. Jest ekspertem programu inkubacyjnego MŁODZI W ŁODZI MAM POMYSŁ NA STARTUP.
W 2002 r. ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej w grupie 5% najlepszych absolwentów. W tym samym roku w grudniu rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Mechanicznym PŁ. Stopień doktora otrzymał z wyróżnieniem w lutym 2006 r. W 2010 r. ukończył Międzynarodowe Studia Menadżerskie w zakresie Master of Science in Science and Technology Commercialization (MSSTC), realizowane wspólnie przez Uniwersytet Łódzki oraz University of Texas w Austin w USA. W 2015 r. obronił pracę habilitacyjną pt. „Lekkie, przeciwzużyciowe materiały funkcjonalne na bazie stopów aluminium”, natomiast w 2020 r. uzyskał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. W 2023 ukończył studia podyplomowe na Uczelni Łazarskiego – neuroprzywództwo. 
Był kierownikiem 4 projektów krajowych, a wykonawcą 17 projektów badawczych. Koordynował także międzynarodowy projekt LightMat4Space, dotyczący opracowania lekkiego ramienia robota, przeznaczonego do pracy w warunkach nieważkości. Do tej pory był promotorem 7 zakończonych doktoratów. 

Koło Naukowe Zarządzania Zasobami Ludzkimi EXPERIENCE działa na wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej od grudnia 2006 r. Jesteśmy ambitną grupą studentów, która spotyka się, gdyż chce realizować liczne projekty z dziedziny HR, które są naszą własną inicjatywą. Dzięki efektywnej współpracy z innymi stowarzyszeniami, firmami, organizacjami i kołami naukowymi, jesteśmy w stanie prowadzić duże projekty oraz realizować kreatywne i skomplikowane pomysły takie jak projekt „Polibuda to się uda” lub seria podcastów „Poligadka”. Wychodzimy z założenia, że okres studiów jest najlepszą okazją do poszerzania nabytych umiejętności i odkrywania nowych.

 

 

 

0
20 KWIETNIA 2024 r.

 11:00 Wystąpienia Naukowców:

prof. dr hab. inż. Katarzyna Pernal i dr Aleksandra Tucholska: Od bitów do kubitów: czym różnią się obliczenia na komputerach kwantowych od obliczeń na komputerach klasycznych? Przewodnik dla laików”

inż. Karina Skura, Studenckie Koło Naukowe Biomass: "Kawa: od źródła energii do zrównoważonego cyklu życia - innowacyjne wykorzystanie fusów i biopaliw"

prof. dr hab. Katarzyna Pernal

Katarzyna Pernal pracuje w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej prowadząc badania z pogranicza chemii i fizyki kwantowej. Doktorat z nauk chemicznych uzyskała na Florida State University, natomiast tytuł profesora uzyskała z nauk fizycznych. Zajmuje się badaniem zachowania elektronów w materii co pozwala zrozumieć, jak atomy łączą się w cząsteczki, cząsteczki w większe struktury wielowymiarowe, a także jak przebiegają reakcje chemiczne. Są to badania teoretyczno-obliczeniowe, łączące chemię, fizykę a także matematykę i informatykę. Dzięki konstruowaniu równań opisujących oddziaływania wewnątrzcząsteczkowe, a następnie ich rozwiązywaniu przy użyciu potężnych komputerów potrafi odkrywać nawet najsubtelniejsze struktury materii decydujące o jej własnościach. Katarzyna Pernal kieruje Zespołem Chemii Kwantowej, zaś w czasie wolnym od pracy uprawia kolarstwo szosowe.

 

dr Aleksandra Tucholska

Doktor nauk chemicznych, specjalizująca się w chemii kwantowej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie związana z Politechniką Łódzką. Opracowuje nowe metody modelowania oddziaływań w układach wielociałowych. Jej praca naukowa polega na matematycznym opisaniu, a następnie zaprogramowaniu skomplikowanego problemu fizycznego w możliwie jak najprostszy, a jednocześnie najdokładniejszy sposób. Poza głównym nurtem badań angażuje się także w nauczanie studentów, wprowadzając ich w świat komputerów kwantowych. W życiu prywatnym pasjonuje się bieganiem, windsurfingiem, łyżwiarstwem figurowym, grą na pianinie oraz grami komputerowymi.

            

 

Członkowie SKN Biomass 

inż. Karina Skura

Karina Skura jest inżynierem biotechnologii. Zainspirowana pasją do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, postanowiła podjąć wyzwanie studiów magisterskich z zakresu biogospodarki zrównoważonej na Wydziale Biotechnologii i Nauk o żywności Politechniki Łódzkiej. Pani Karina uzyskała tytuł inżyniera w dziedzinie biotechnologii pisząc pracę na temat " Wykorzystanie odpadów pofermentacyjnych z jagody kamczackiej jako źródła związków biologicznie czynnych". Kiedy nie pochłania Jej praca nad projektami i badaniami, oddaje się swojej pasji - grze w siatkówkę. Jako aktywny uczestnik lokalnej ligi siatkówki w rodzinnym mieście, znajduje równowagę pomiędzy nauką a rekreacją, co sprawia, że Jej życie jest pełne wyzwań i satysfakcji.
Strona internetowa SKN Biomass

 

0
 2 MARCA 2024 r.

11:00 Wystąpienia Naukowców:

            dr Andrzej Foder: Technologia w służbie mody
            Maria ZatylnaGrafika 3D w projektowaniu ubioru

            Michał Galiński, Miłosz Kawczyński : Każdy może tworzyć gry komputerowe!


Andrzej Foder
Doktor sztuki, absolwent ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Projektant ubioru. Współpracował z największymi polskimi firmami odzieżowymi m in. Próchnik S.A., Wólczanka S.A., Vistula Group, Moda Polska, Aryton, Modesta, PAWO. Uznany przez magazyn Moda Męska za jednego z czterech projektantów dekady 1998-2008, kształtujących ubiór polskich mężczyzn. Wyróżniony w 2012 roku Honorową Złotą Nitką. Juror w konkursach: Złota Nitka, Fashion Designer Awards. Członek Rady Programowej Designer Avenue – Fashion Week Poland – Fashionphilosophy. Wykładowca projektowania ubioru, adiunkt na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów w Politechnice Łódzkiej.


Maria Zatylna ma 21 lat, jest studentką 3 roku Wzornictwa na specjalności Projektowanie ubioru. Interesuje się m.in. muzyką, modą, tańcem i grami komputerowymi. Oprócz studiowania pomaga przy projektowaniu ubrań do GTA RP oraz pracuje w kawiarni jako baristka.

 

 

 

 


Michał Galiński i Miłosz Kawczyński to przewodniczący Sekcji Twórców Gier.   Podczas wykładu pokażą i udowodnią, że naprawdę każdy może zostać twórcą gry komputerowej.

Kierowana przez panów Miłosza i Michała Digital Night Studio – Sekcja Twórców Gier – nie jest zwyczajnym zgromadzeniem studentów. To przestrzeń pełna kreatywności i pasji, w której nowoczesne technologie spotykają się z rozrywką. Działając na Wydziale FTIMS, jako część Koła Informatycznego Niepokoju, Sekcja zrzesza pasjonatów zainteresowanych tworzeniem wirtualnych światów. Regularne wykłady i spotkania z profesjonalistami z branży łączą się tutaj z aspektem praktycznym – tworzeniem gier, ich wspólną ewaluacją i udoskonalaniem.

Michał Galiński
Miłosz Kawczyński

 

0
9 GRUDNIA 2023 r.

 PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców:

            dr hab. inż. Olga Marchut-Mikołajczyk, prof. PŁ: Mikroorganizmy w środowisku- szkodniki czy mali pomocnicy?

            dr inż. Michał Lipian: Wiele hałasu o nic, czyli o (braku) dźwięku w nauce...?

12:30 Zwiedzanie Komory Ciszy
Laboratorium akustyki komora ciszy to pomieszczenie o specjalnej konstrukcji ograniczającej pogłos, umożliwiające badania akustyczne różnych urządzeń i maszyn, takich jak wirniki dronów. Zestaw specjalistycznych mikrofonów oraz źródeł dźwięku pozwala określić poziom hałasu oraz wytypować jego główne źródła. Więcej informacji
 


Dr hab. Olga Marchut-Mikołajczyk jest profesorem uczelni na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Od wielu lat zajmuje się wykorzystaniem mikroorganizmów do oczyszczania środowiska, szczególnie do usuwania zanieczyszczeń węglowodorowych. Ciekawym aspektem jej badań jest wykorzystanie potencjału mikroorganizmów zasiedlających rośliny, tzw. endofitów, zarówno do degradacji zanieczyszczeń jak i produkcji związków biologicznie aktywnych. Jest liderem zespołu Biotechnologii Przemysłowej w Instytucie Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej. Od 2021 roku jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Biomass.  Pełni również funkcję Brokera innowacji na wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Wolny czas najchętniej spędza z synem i mężem w otoczeniu ukochanych zwierząt i na podróżach z przyczepą kempingową po świecie.

 

Dr inż. Michał Lipian pracuje na Wydziale Mechanicznym PŁ od października 2018 roku. Prowadzi zajęcia z szeroko pojętej konwersji energii i mechaniki płynów w języku polskim, angielskim i francuskim. Jest opiekunem SKN Energetyków oraz projektu studenckiego GUST, konstruującego turbiny wiatrowe. Dr Michał Lipian prowadzi badania w dziedzinie aerodynamiki i aeroakustyki. Posiada doświadczenie w eksperymentach w tunelu aerodynamicznym, pomiarach akustycznych i numerycznych symulacjach przepływu. Jego kluczową dziedziną badań jest aerodynamika wirników turbin wiatrowych i śmigieł, np. dronów. Jest również animatorem naukowym z zakresu inżynierii wiatrowej. Prywatnie lubi jazdę na rowerze, bieganie oraz pływanie. Jest fanem klocków LEGO, gier planszowych i muzyki (większości, choć nie każdej). Uwielbia podróżować i poznawać inne spojrzenia na świat.

0
21 PAŹDZIERNIKA 2023 r.

 PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców:

dr hab. inż. Przemysław Kubiak
opowie o tym jak wygląda praca w Zakładzie Ekotechniki
Aleksandra Woźniak i Łukasz Barszczak (Zespół Iron Warriors):  Silniki spalinowe w czasach elektromobilności, jak przejechać 837 kilometrów na jednym litrze paliwa

12:30 Prezentacja pojazdu
 

 Przemysław Kubiak jest profesorem uczelni na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się przede wszystkim problematyką związaną z wyznaczaniem przedzderzeniowej prędkości pojazdów biorących udział w zaistniałym zdarzeniu drogowym w oparciu o modele poszczególnych klas pojazdów samochodowych. W Instytucie Marketingu i Zrównoważonego Rozwoju Politechniki Łódzkiej kieruje Zakładem Ekotechniki, w którym podejmowane są tematy wiodące a zarazem problematyczne do zastosowania w szeroko rozumianym przemyśle. 

 


 W 2012 roku powstał Zespół Iron Warriors i od tego czasu zajmuje się budową superoszczędnych pojazdów spalinowych w klasie prototype. Do tej pory zespół zbudował trzy pojazdy. Najnowszy pojazd  Eco Arrow 3.1 powstał w 2018 roku. Wziął on już udział w kilkunastu konkursach na całym świecie, zdobywając nagrody i wyróżnienia na międzynarodowej arenie. W 2023 zespół podjął decyzję o przerobioniu starego bolidu spalinowego Eco Arrow 2 na wersję elektryczną i tak powstał Eco Arrow 2 Electric który jest rozwijany równolegle z spalinowym Eco Arrow 3.1.

 Aleksandra Woźniak, Studentka Wydziału Mechanicznego, na kiernku Inżynieria Produkcji. Interesuje się żeglarstwem i mechaniką pojazdów.

 

 

 

 

 

 Łukasz Barszczak, Student Wydziału Organizacji i Zarządzania, na kierunku Logistyka. Uwielbia modelowanie 3D oraz  kinematografię.

 

 

 

 

0
3 CZERWCA 2023 r.

PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców:

dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. PŁ: Zanieczyszczenia powietrza w mieście – problem czy mit

Maciej Wnuk:  Chemia w praktyce – pokazy doświadczeń chemicznych.
Chemia to dziedzina nauki, która jest nie tylko ciekawa, ale potrafi być także widowiskowa. Metale używane przez nas na co dzień w odpowiednich warunkach mogą się palić. Niektóre substancje, pomimo że łatwo je wytworzyć, są tak niestabilne, że po chwili same rozkładają się z hukiem. A niektóre po samym zetknięciu się ze sobą wydzielają spore ilości energii. Podczas pokazów zostaną zaprezentowane doświadczenia chemiczne z wykorzystaniem substancji szeroko wykorzystywanych w chemii wraz z objaśnieniem zachodzących zjawisk.

Robert Cichowicz jest profesorem uczelni na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zajmuje się przede wszystkim wpływem różnych źródeł zanieczyszczeń na zdrowie, środowisko i infrastrukturę techniczną oraz budynek, w tym szczególnie interesuje go jakość powietrza atmosferycznego/zewnętrznego i wewnętrznego w pomieszczeniach, w których funkcjonują instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne oraz różne inne zagadnienia związane z instalacjami budowlanymi (wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi, grzewczymi oraz sieciami ciepłowniczymi), które wykorzystują odnawialne źródła energii. Jest Dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych PŁ oraz Kierownikiem Zakładu Techniki Ogrzewczej, Wentylacyjnej i Ochrony Powietrza. Od roku 2000 jest opiekunem/założycielem Studenckiego Koła Naukowego "Wentylator". Jest również Prezesem Zarządu Łódzkiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Sanitarnych. W roku 2016 otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wolny czas najchętniej spędza z żoną i synami, pływając lub odkrywając nowe, nieznane miejsca/tereny.

Maciej Wnuk jest studentem VI semestru nanotechnologii i przewodniczącym sekcji eksperymentalnej koła naukowego NANO. Pasję do chemii zapoczątkowało u niego zrozumienie, że podstawowe cegiełki otaczające świat, nie różnią się od zabawek, które można rozłożyć, zrozumieć i złożyć w coś nowego. Jego pasją jest gotowanie, w której wykorzystuje wiedzę o budowie i zachowaniu się składników. Dzięki czemu potrafi z nich wyciągnąć jak najwięcej aromatu i przyjemną konsystencję.

0
11 MARCA 2023 r.

PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców

prof. Anna Fabijańska
Wizja komputerowa i sztuczna inteligencja, czyli jak komputery widzą Świat
Już od dłuższego czasu zdjęcia i filmy są czymś więcej niż tylko przywołaniem ulubionych wspomnień. Wraz z rozwojem technologii, obrazy cyfrowe i filmy to także sposób na przechowywanie danych, które można automatycznie przetwarzać i interpretować. Zajmuje się tym wizja komputerowa, która wyposaża komputery w zdolność widzenia. Stosując algorytmy sztucznej inteligencji do analizy obrazów i filmów, komputery mogą klasyfikować obiekty i reagować - na przykład odblokowując smartfon po rozpoznaniu twarzy lub zatrzymując samochód autonomiczny po rozpoznaniu pieszego na drodze. Od filtrów twarzy na Snapchacie po wykrywanie chorób w płucach na zdjęciach medycznych, wizja komputerowa ma coraz więcej zastosowań, które zostaną przybliżone w ramach niniejszego wykładu.

mgr Tomasz JózefiakJak dobrze zacząć i dobrze kontynuować trening w 2023 roku?
Podczas wykładu zostaną poruszone między innymi następujące kwestie: jak trenować, aby schudnąć; dobór ćwiczeń w celu zwiększenia masy mięśniowej; wyznaczanie diety idealnej; dlaczego każdy jest w stanie znaleźć czas i motywację do działania; jak trenować bezpiecznie i zdrowo; jak ćwiczyć bez wychodzenia z domu i bez użycia przyrządów; co zrobić, żeby cieszyć się z treningów. Wykład przeznaczony jest dla osób chcących zacząć swoją przygodę z treningiem, lub trenujących od niedawna i szukających progresu, aczkolwiek na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od poziomu wytrenowania i wyznaczonych celów.

Anna Fabijańska

 

 

 

 

 

 

Tomasz Józefiak jest doktorantem w Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Politechniki Łódzkiej, testerem oprogramowania w Commerzbank AG, a po godzinach sportowcem – odnoszącym sukcesy w kilku dyscyplinach, z których największym jest brązowy medal mistrzostw świata w pływaniu lodowym.

0
10 GRUDNIA 2022 r.

11:00 Wystąpienia Naukowców
dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka:
   Czy można w zdrowiu własnego żółwia przeżyć?
Barbara Lewandowska, Weronika WnętkowskaGUST – przydomowe turbiny wiatrowe

12:30  GUST  Pokaz turbiny wiatrowej

Ilona Gałązka-Czarnecka jest adiunktem na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności. Od wielu lat zajmuje się projektowaniem żywności poprzez podwyższanie wartości odżywczej, aktywności biologicznej i jej trwałości. Ciekawym aspektem prowadzonych badań jest modelowanie właściwości kiełków roślinnych, surowców i produktów spożywczych z wykorzystaniem innowacyjnych procesów technologicznych m.in światła o różnej długości fali, PEF, promieniowania mikrofalowego. Ponadto zajmuje się również opakowaniami do żywności i produktów kosmetycznych, projektując je z wykorzystaniem aspektów zrównoważonego rozwoju. Od kilku lat prowadzi także badania nad owadami jadalnymi, które są dobrym źródłem białka i związków biologicznie aktywnych. Od blisko 30 lat jej wielką pasją są zagadnienia związane z odpowiednim zbilansowanym żywieniem człowieka podczas chorób nowotworowych oraz przewlekłych. Interesuje się sztuką współczesną. Lubi taniec i pływanie a także górskie wędrówki.

Barbara Lewandowska (na zdjęciu) jest studentką 5 semestru kierunku Mechanical Engenering na wydziale IFE. Swoją przygodę z GUST rozpoczęła rok temu i od tego czasu angażuje się w wiele wydarzeń i konferencji związanych z energią wiatrową. Miała już również przyjemność reprezentować PŁ na międzynarodowym konkursie w Holandii, gdzie zespół zdobył drugie miejsce. Aktualnie w kole naukowym zajmuje się koordynowaniem sekcji PR i dba o dobrą atmosferę w zespole. Ponadto, gra w akademickiej drużynie siatkówki. Trenuje już od 12 lat i bardzo się cieszy, że PŁ umożliwia jej kontynuowanie tej pasji.

 

 

 

 

Weronika Wnętkowska studiuje na kierunku Automatyka i Robotyka. Działa w kole dopiero od niedawna, należy do sekcji PR i biokompozytów. Interesuje się muzyką i często gra na skrzypcach, dodatkowo w wolnym czasie zgłębia tajniki kultury japońskiej. Motto życiowe: "Nasze życie zawsze pokazuje rezultat naszych dominujących myśli" – Soren Kierkegaard.

0
23 PAŹDZIERNIKA 2022 r.

PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców

dr inż. Elżbieta Habiera-Waśniewska:
Trendy w budownictwie – czyli jak projektować współcześnie, nie zapominając o rozwiązaniach tradycyjnych i historycznych
Ivan Iziumov, Kacper Kopycki:  Bioniczna proteza drukowana na drukarce 3D

12:30 dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. PŁ, dr inż. Maciej Dobrzański
Pokaz bezzałogowego statku powietrznego (drona) wykorzystywanego do pomiarów jakości powietrza
Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) w pomiarach i analizach jakości powietrza, można uzupełnić oraz rozszerzyć stan wiedzy o skali i poziomach zanieczyszczeń powietrza, a także zweryfikować wiarygodność istniejących stacjonarnych pomiarów zanieczyszczeń, które realizowane są w naziemnych stacjach monitoringu powietrza. W ramach pomiarów jakości powietrza można wykonać szczegółową analizę stanu aerosanitarnego względem wysokości nad poziomem terenu. Dzięki temu można zaobserwować różnice w stężeniu poszczególnych zanieczyszczeń powietrza na różnych wysokościach. W efekcie mogą powstać np. mapy zanieczyszczeń dla konkretnych obszarów, które pozwalają zdefiniować źródła problemów i mogą stać się pomocne przy przygotowywaniu planów naprawczych dla jakości powietrza.  

Elżbieta Habiera-Waśniewska jest adiunktem na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Prowadzi badania  naukowe i zajęcia dydaktyczne dotyczące konstrukcji tradycyjnych, szczególnie drewnianych oraz żelbetowych i zespolonych. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i jest czynnym inżynierem. Jest również członkiem Komisji Kwalifikacyjnej Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. W wolnych chwilach lubi pływać i aktywnie spędzać czas z rodziną.

 

 

 

Simple Bionics to odpowiedź dwóch studentów Automatyki i Robotyki na rosnące zapotrzebowanie na przystępne cenowo protezy dłoni. Urządzenie proponowane przez Kacpra i Ivana to pełnoprawna proteza dłoni wyprodukowana w technologii druku 3D i obsługiwana przez algorytmy uczenia maszynowego. Projekt wygrał międzynarodowy konkurs RedBull Basement na etapie krajowym i zdobył uznanie sędziów w czasie światowego finału w Stambule oraz zainteresowanie wielu lokalnych inwestorów.

0
11 CZERWCA 2022 r.

PROGRAM SPOTKANIA:

11:00 Wystąpienia Naukowców

dr hab. inż. Ewa SkrzetuskaZdrowe społeczeństwo – czyli jak chronić i monitorować ludzki organizm
Bartosz Rus:  O pojeździe napędzanym energią słoneczną zbudowanym przez studentów

12:30  Lodz Solar Team Prezentacja pojazdu napędzanego energią słoneczną   Zobacz więcej

Ewa Skrzetuska jest profesorem uczelni na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Zajmuje się projektowaniem nowych materiałów tekstronicznych oraz materiałów funkcjonalnych, które mają zastosowanie w ochronie zdrowia ludzkiego. Jest kierownikiem ds. technicznych laboratorium akredytowanego „LAB-TEX”, w którym wykonywane są badania materiałów tekstylnych między innym w celu uzyskania certyfikatu przez producentów na ich wyroby. W roku 2020 otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej przyznawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Lubi spędzać czas z synami. Szuka też wolnego czasu tylko dla siebie, aby zaszyć się gdzieś z książką popijając świeżo zaparzoną kawę. Swój wolny czas bardzo lubi spędzać podróżując, zwiedzając nowe miejsca, poznając nowe kultury i rozkoszując się naturą.

Lodz Solar Team to projekt studentów Politechniki Łódzkiej. Połączył nas wspólny cel - budowa samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczna i chęć rozwoju elektromobilności w Polsce. Naszą misją jest zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego, nowoczesnego, bezemisyjnego samochodu z wykorzystaniem fotowoltaiki.

0
23 KWIETNIA 2022  r.

11:00 Wystąpienia Naukowców

prof. dr hab. inż. Piotr Ulański:
  Jak leczyć "nieuleczalne" choroby – czyli jak chemicy i nanotechnolodzy współtworzą współczesną medycynę
inż. Aleksandra Bednarek:  Od długodystansowca do naukowca

12:30 Filip Podgórski: Zwiedzanie z przewodnikiem kampusu B Politechniki Łódzkiej   Zobacz więcej

Piotr Ulański jest profesorem chemii. Zajmuje się projektowaniem nowych biomateriałów, czyli materiałów, które mają zastosowanie w medycynie. Jest ekspertem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – agendy ONZ zajmującej się pokojowym wykorzystaniem energii atomowej. W roku 2016 otrzymał przyznawaną przez studentów nagrodę dla najlepszego nauczyciela akademickiego na Wydziale Chemicznym. Wolny czas spędza najchętniej czytając, podróżując, fotografując, wędrując po górach, a także grając w Scrabble z żoną i córką.

 

 

Aleksandra Bednarek studiuje inżynierię biomedyczną na Politechnice Łódzkiej (Wydział EEIA). Swoje pasje naukowe realizuje w zespole dr hab. inż. Doroty Bociągi, gdzie zajmuje się zastosowaniem druku 3D w inżynierii tkankowej, której celem jest zastępowanie i przywracanie podstawowych funkcji uszkodzonych tkanek. Poza nauką, pasją pani Aleksandry Bednarek jest również sport. Jako pierwsza Polka sięgnęła po potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych. Pokonała wpław kanał Catalina i kanał La Manche oraz opłynęła Manhattan.

0

 


 


POZNAJ POLITECHNIKĘ ŁÓDZKĄ


 

Politechnika Łódzka
0
Wirtualny spacer po kampusie PŁ
0
Orkiestra i Chór PŁ
0